Tags

, , , , ,

> Sivas’a gitmişken, UNESCO’nun Türkiye’de Dünya Miras Listesine aldığı ilk eser olan Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi’ni görmeden dönmek olmayacağı için bir günümüzü Divriği’ne ayırdık.

1228 yılında tamamlanan bu eser işlemeleri ile tam bir şaheser. Sivas’tan 3 saatlik bir yolculuk ile Divriği’ne gittik. Sivas – Kangal arasında yer alan yol oldukça geniş ve düzgün. Kangal – Divriği arası yaklaşık 70 km. ve dağlar arasında virajlı bir yol. Her şekilde gidip görülmesi gereken bir eser.
.
Divriği’de kaldığımız süreyi efektif kullanmak için ayak üstü birşeyler atıştıralım dedik. Sivas -Divriği minibüs durağının karşısında yer alan Malatya Pide Fırını’ndan birşeyler almya karar verdik.
.
Alttaki resiminde görülen pideler, lavaşlar, katmerler hazırlanmış ve gelen müşteriye oradan hemen satış yapılıyor. Fırın oldukça temiz. Usta güler yüzlü hemen yardımcı oldu.
Alttaki resimde görülen pideler peynirli ve patateslik olarak hazırlanmış. Biz birer adet peynirli pide istedik. Pideleri hemen fırına atıp ısıttılar, kesip servis ettiler.
.
 Alt resimde görüldüğü üzere, bir de Sivas yöresine has katmer gördük. 3 tane kalmış hepsini aldık. Bir de lavaş alalım dedik..
 
Peynirli pideyi çay eşliğinde oturduk yedik. Ben bir parça katmerin de tadına baktım. Hepsi oldukça lezzetliydi. Karnımızı doyurmaya yetti.

 2 pide, 3 katmer, 1 lavaş ve 2 çaya toplam 7,5 TL. ödedik.