Tags

, , ,

>

Sivas’ta hal civarında dolaşıp esnaf ile sohbet ederken Sivas etli ekmeğini nerede yiyebileceğimi sordum. Bir kaç kişi Özen Kebabı tavsiye edince ben de denemeye karar verdim.
.
Bir pazar sabahı erken bir saatte içeri girdim. Sahibi bir masada oturmuş hesap yapıyordu. Çok sıcak bir şekilde karşıladılar hemen çay ikram ettiler. Hesap kitap işi bittikten sonra Sivas köftesi ve etli ekmeği üzerine konuştuk. İşletme 1993 yılında kurulmuş. Merkez ve şube olmak üzere iki dükkanları varmış. Özen kebabın asıl köftesinin meşhur olduğunu, asıl mesleğe köfte tezgahıyla başladıklarını söylediler. Benim niyetim etli ekmek yemek olduğu için köftenin tadına bakmazsan aklımda kalacağından dolayı yarım porsiyon köfte ve bir etli ekmek sipariş ettim.
.
Yarım porsiyon köfte 4 adet köfteden oluşuyor. Bir köfte 30gr geliyor. Sadece tuz ile çekilmiş kıymadan yapılıyor. Bir porsiyonda 7 köfte yer alıyor ve porsiyonu 9.5 TL.

 Resimde görüldüğü üzere, yayık ayran, salata ve köfte ile öğle yemeğime başladım. Köfteyi çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Pişmesi, lezzeti dört dörtlüktü.

Sunumunu beğendim, oldukça sade. Bir parça pide üzerine dizi köfteler yanında kızarmış domates ve maydonoz. Ayranı bol köpüklü ve lezzetliydi.

Ardından etli ekmek geldi. Görüntü olarak güzeldi hamuru ince, malzemesi boldu. Etini detaylı bir şekilde incelediğimde iri doğranmış domates biber soğan yoktu. Sadece kıyma görülüyordu.

.

 Ama lezzet olarak sadece kıyma olmadığı belliydi. 10 kg. kıymaya bir kilo biber ve domates koyduklarını ve makinada hep beraber çektiklerini söylediler. Sunumu, lezzeti iyiydi. Yedikten sonra ne köfte ne de etli ekmek rahatsız etti.

İşletmeyi başralı buldum. Yiyecekler özenle hazırlanmıştı. Sunumu güzeldi. Lezzetleri yerindeydi.

 Etli ekmek 5 TL, Yarım porsiyon köfte 5 TL, ayran 1.5 TL toplam 11.5 TL hesap ödedim.

Adres Şube: Çarşıbaşı Mh. Paşa Camii Arkası, Refah İş Merkezi Altı, Sivas
Tel: 346. 224 70 15