Tags

, , ,

> Sivas’ta ikinci durağımız “Meşhur Köfteci Ahmet Usta” oldu. Sivas’ın en bilindik isimlerinden birisi olan Besler Kebap, Kirli Ahmet’in yeri olarak da biliniyor. Ahmet Usta’nın sabah tertemiz giydiği beyaz önlüğünün gün içerisinde mangal başında kirlenmesi dolayısıyla kendisine Kirli Ahmet lakabı takılmış.

Sivas’ın en meşhur yemeklerinden birisi de “Sivas Köftesi”. Köfte, en az 2 yaşındaki dananın, kaburga, but, kürek kısmındaki etleri ile koyunun but kısmından elde edilen etin, sinir, damar ve zarlarının ayıklanıp, karıştırılıp her 1 kilo başına 20 gr tuz eklenerek kıyma makinesinde 1 defa orta kalınlıkta çekilip, ertesi gün tekrar makinadan geçirilmesi ile elde ediliyor. Kirli Ahmet’in yerinde bir köfte 30gr. hazırlanıyor ve bir porsiyonda 8 köfte oluyor.
Mekanda, alt ve üst kat olmak üzere iki kat mevcut. İçi oldukça sade, ahşap masa ve sandalyeler mevcut.
Masada yerimizi aldıktan sonra mercimek çorbası ve pide geldi. Çorba çok başarılı değildi. İçimizi ısıttı. Köfteye odaklandığımız için gözümüz mangalda bekliyorduk.
O sırada garson aşağıdaki resimde görülen mezeleri masaya bıraktı ve gitti.

Koca bir sürahi ayran ile geri geldi. Çorba dahil masadaki herşeyin kendi ikramları olduğunu söyledi. Bir porsiyon köfte fiyatına dahil olan herşeyi aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

En sonunda beklenen an geldi. Garsonumuz elinde köfteler ile masaya geldi.
.
Köftelerin usta bir el tarafından hazırlandığı şekillerinden belli oluyordu. Mangalın başındaki usta köfteleri çok güzel pişirmişti.
.
Köftelerin üstü sulu suluydu. Pişirilme kıvamları çok iyiydi. Bir parça bulgur pilavı ile servis edildi. Tabağın sunumu güzeldi. iştah açıcıydı. Ben köftelerin lezzetini tam olarak almak için masadaki mezelere dokunmadan bir parça pide eşliğinde yemeği tercih ettim. Köfteler oldukça lezzetli ve doyurucuydu.
Çorbası, mezesi, ayranı ve köftesi dahil kişi başı 10 TL hesap ödedik. İkramları ve başarılı Sivas Köftesi ile Kirli Ahmet’in Yeri ününü hak ediyor. Yolu Sivas’tan geçenlere Sivas köftesi yemeleri tavsiye olunur.

Adres Şube : Atatürk Cd. Demircilerardı Müftülük Sk. (Meydan Camii Arkası) Sivas

Tel: 346. 224 46 40
Adres Merkez: Toptancılar Sitesi 15. Blok No: 50 Sivas
Tel: 346. 226 28 27
Not: Sivas seyhatimiz boyunca gittiğimiz restaurantlarda genel olarak yemekleri fazla tuzlu bulduğumu eklemek isterim.