Tags

, , , ,

>

Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya günübirlik gezmeye gittik. Viyana’ya 60 km ve trenle 1 saat sürüyor. Güzel güneşli bir günde bütün şehri dolaştıktan sonra yemek yemek için önceden araştırdığım birkaç yerden biri olan Slovenská Reštaurácia’ya gittik.

Yemek saati olmadığından restaurantta bizden başka kimse yoktu. 120 kişi kapasiteli oldukça büyük L salonlu bir yer. Ayrıca kapı önünde, üstü kapalı, açık oturma mekanı da mevcut. Hava serin olduğu için biz içerde oturmayı tercih ettik.
.
Siparişlerimizin gelmesini beklerken masaya ekmek ve tereyağı geldi. Ekmekler çok tazeydi. Bir parça tereyağıyla ekmeklerin tadına baktık. Bir şişe su ve kola istedik. (Gold Phesant) (1.99 Euro).
.

Eşim Demikát so Zemiakovými Haluškami (Demikat-typical Slovak Sheep Cheese Soup with Potato Gnocchi) (4.81 Euro) istedi. Çorba lezzetliydi. Eşim keçi peynirini sevdiği için bu çorbayı tercih etmişti. Keyif alarak içti.
.
Ben Slovenská Cesnaková Polievka so Sviečkovicou (Slovak Garlic Soup with Beef Meat) (6.14 Euro) tercih ettim. Sarımsak içeren yemekler genel olarak hoşuma gittiği için denemek istedim.
İçinde ekmek dilimleri ile servis edilen çorba oldukça doyurucuydu. Sarımsak çok yoğun değildi. Ağır bir çorba hiç değildi. Zevkle içtim.
.
Eşim, restaurantın spesiyalleri arasında yer alan Pečená hus, dusená červená kapusta na víne s jablkami a domácimi lokšami (Roasted Goose, Stewed Red Gabbage tasted with apple slices, served with Potato Pancakes) (13,94 Euro) tercih etti. Kızarmış kaz eti kırmızı lahana ve pankek ile servis edildi. Porsiyon çok büyüktü. Çorba üzerine nasıl bu yemeği bitireceğimizi düşünmekten kendimizi alamadık. Oldukça lezzetli ve doyurucu bir yemekti.
.
Ben, 200 gr Goulash Turkey Breast Served with Spinach Gnocchi (13.24 Euro) tercih ettim. Gnocchiler yemek ile uyumluydu. Hindi eti güzel pişmiş ve sos ile lezzetlendirilmişti. Bir iki çatal gnocchilerden alıp bıraktım. Ancak hindi etini yiyebilecek kadar yerim kalmıştı.
.
Slovenská Reštaurácia, mekan, servis, sunum, lezzet olarak bizi mutlu etti. Slovak yemek kültürünü tanımak ve yemeklerini tatmak adına doğru bir seçim yaptığımızı düşündük.

Adres: Hviezdoslavovo nám. 20 Bratislava 811 02
Tel: 00421 / 2 / 5443 4883
Fax: 00421 / 2 / 5443 4883