Tags

, , , ,

> Avusturya’nın diğer lezzetlerinden bahsetmeden geçmek olmazdı. Bu lezzetlerden en bilineni Mirabell’in ürettiği “Echte Salzburger Mozartkugel” kısaca Mozart çikolataları.

 Bundan yaklaşık yüz yıl önce Salzburg’ta yaşayan Paul Fürst, badem ezmesinin içini pralin kreması ile doldurup bir çubuğa geçirip onu da sıcak çikolataya daldırıp bu lezzeti ortaya çıkarmış. Eskiden tek tek elle yapılırmış.
 Günümüzde otomasyona geçilmiş. On dört farklı aşamadan geçerek iki buçuk saatte üretiliyormuş . 30 ülkeye ihraç ediliyormuş. Avusturya’ya giderseniz tatmanız gereken bir lezzet.
 Josef Manner tarafından 1890 yılında Manner şirketi kurulmuş. Herkes için çikolata sloganı ile kaliteli çikolatayı rakiplarinden daha ucuza satarak iş hayatında yükselmeye başlamış. “Manner Wafer” ilk defa 1898 yılında ürün kataloglarında yer almış (49 x 17 x 17 mms). Günümüze kadar ölçüleri değişmeden gelmiş.

Poster “Manner … so tasty” (1959)

Günümüzde 50 ülkeye ihracat yapan dev bir Avusturya markası haline dönüşmüş. Stephansdom’un sol köşesine bakan bir corner shop u mevcut.
 Avusturya’nın dünyada en bilindik markalarından birisi. Kreması özel ve dolgun. Diğer waferlardan farkı bu.
.
 Yerken ağızda dolgunluk hissediliyor. Çıtır ve lezzetli.
Darbo, Rudolf Darbo tarafından 1879 yılında kurulmuş. Günümüzde, Avusturya’nın gıda sektöründeki lider firmalarından birisi konumuna gelmiş. 2009 yılı cirosu 102,6 million Euro olan bir şirket. Avusturya’nın en bilindik ve güvenilir markası olmuş.
.
 Farklı boylarda reçel ve marmelat üretiyor ve her markette bulmak mümkün.
Türkiye’de Hasmet Ticaret firmanın diyabetik reçellerini ithal ediyor.
.
Adres: Dr. Esat Isik Cad. Eyüpoglu Apt. no. 1, Kat. 4 -D. 8 Moda Kadiköy / Istanbul
Tel.: +90-216-347-1689
Fax: +90-216-3459042
.

Bir Avusturya klasiği olan bu ürünleri tatmanızı tavsiye ederim.