Tags

, , , , ,

>

Viyana ile özdeş mekanlardan biri de Hotel Sacher ve onun meşhur Sacher Torte’sidir. 1876 yılında Eduard Sacher tarafından inşa edilen otel, 1934 yılından bu yana Gürtler ailesi tarafından geleneklere bağlı olarak işletilmektedir. Bu beş yıldızlı otel, ünlü devlet adamlarını ve politikacıları ağırlamış ve hala ağırlamaktadır. Indira Gandhi, Queen Elisabeth II ve John F. Kennedy bunlardan birkaçıdır.

 Orjinal Sacher Torte aslında 1832 yılında Franz Sacher tarafından yaratılmıştır. Kekin dışı çikolata ile kaplıdır. Kekin arasında ince bir kayısı marmeladı yer alır. Geleneksel olarak yanında whipped cream (krem şanti) ile sunulur. Sacher Torte’nin yanında Wiener Melange (coffee with milk) içilmesi tavsiye edilir. Servis edilen her dilim kekin üzerinde bir adet Sacher yazan çikolata yer alır.
.
 Resimlerden de görüldüğü gibi kekin yoğunluğu fazladır. Çikolata ve kayısı marmeladı ile daha da tatlanan kek, whipped cream ile hafifleştirilmeye çalışılmaktadır. Bu, bizim baklavayı kaymakla yememiz gibi açıklanabilir.
.
 Efendim, biz de bu lezzeti tatmak adına Cafe Sacher’in yolunu tuttuk. Otelin ana giriş kapısının iki yanı cafe olarak hizmet veriyor. Biz, en eski ve klasik döşenmiş salonunda bu lezzeti tattık. Öğle saatlerinde kapıda sıra olduğunu söylemem gerekir. Sadece tatlı değil, yemek servisleri de var.
.
 Gelelim Sacher Torte’ye. Keki yoğun, çikolatası kaliteli. Yerken insanı mutlu ediyor. Whipped cream ile uyumu tam. Bu başarılı keki yemek için bir defa daha Hotel Sacher’e gittik. Mönüsü aşağıdaki resimde görüldüğü gibi.
.
 Sacher Torte’nin yanında Wiener Melange (coffee with milk) içtik. Oldukça hafif bir kahve. Bende sütün içine çok az nescafe atılmış izlenimi verdi.
.
 Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kahvenin ortasına çok az krema konuyor. Krema kahvenin ısısı ile eriyip kahveye hem lezzet katıyor hem de hafifletiyor. Böylece kahve Sacher Torte’ye güzel eşlik ediyor.
.
 Cafe Sacher’e iki defa gittiğimizden bahsetmiştim. İkinci gidişimizde Apfelstrudelde denemek istedik.
İnce bir hamur arasında bol elma dilimleri var. Elmalar ne çok yumuşak, ne de sert. Pişme kıvamı ideal. İçinde ayrıca pişmiş kuru üzüm ve damağın gerisinde hissedilen tarçın mevcut. Çok hafif bir tatlı olduğunu söyleyebilirim.
.
 Sacher Torte (4.90 Euro), Apfelstrudel (4.30 Euro), Wiener Melange (4.40 Euro).
Güzel bir havada dışarıda oturup kahvenizi yudumlamak, soğuk bir havada içeride oturup tarihi ortamı yaşamak için bile Cafe Sacher’e gitmek yeterli bir sebep. Yolunuz Viyana’ya düşerse Sacher Torte’yi tatmanızı tavsiye ederim.
.
HOTEL SACHER WIEN
Philharmonikerstraße 4A-1010 Wien
Tel.: +43 (0)1 – 51 456 0
Fax: +43 (0)1 – 51 456 810