Tags

, , , , , ,

>

Viyana’ya gitmeden önce yaptığım araştırmalar sonucunda başarılı geleneksel Avusturya yemeği yapan yerlerden birinin Pürstner olduğunu öğrendim. Şu an üçüncü nesil tarafından işletiliyor.
.
 İçerisi oldukça renkli dekore edilmiş. Tarihi fotoğraflar ve tarihi eşyalar duvarları süslüyor. Servis elemenları folklorik giysiler içinde servis yapıyorlar. Biz yemeğe erken gittiğimiz için rezervasyon sorunu yaşamadık. Etrafı şöyle bir dolaştığımda bir çok masanın rezerve edildiğini gördüm.
.
 Suppentopf – Old Viennese Soup (Beef, vegetables, noodles) (5.50 Euro). Resimde detayları görüldüğü gibi oldukça büyük bir kasede servis edilen etli, havuçlu, tel şehriyeli ve patatesli çorba oldukça lezzetli ve doyurucuydu.
.
 Ardından Eşim, Pürstnerpfanne – Sirlon Beef on Veal Roasted, with Gravy, Steamed Vegetables and Roasted Potatos (16.20 Euro) istedi. Çelik bir tavada oldukça büyük bir porsiyon halinde servis edildi.
.
 Eşimin yemeğinin çok lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Etinden sebzesine kadar herşey tam kıvamında pişmişti ve sunumuyla, lezzetiyli dört dörtlüktü.
.
 Ben ise, Tafelspitz – Boiled Beef with Roasted Potatos, Chive Sauce and Apple Horseradish Sauce (15.50 Euro) tercih ettim. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi soslar ayrı servis edildi. Soslar başarılıydı. Apple horseradishi özellikle başarılı buldum. Bildiğiniz üzere horseradish washabinin hammaddesi ve ben bir sushi sever olarak bu tadı seviyorum.
.
 Benim yemeğim de çelik tavada sunuldu. Eti oldukça yumuşaktı. Sunum ve lezzet iyiydi. Yinede Eşimin yemeğinin daha lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Schönbrunn Sarayı’nı gezerken Kral I. Franz’ın genellikle geleneksel yemeklerden bizim yediğimiz yemekleri tercih etmiş olduğunu öğrenmek beni, doğru tercih yapmış olduğumuz için mutlu etti.
.
Adres: Riemergasse 10, Vienna 1010, Austria
Tel: (01) 512 63 57
Web: http://puerstner.com/