Tags

, , , ,

> Değerli Dostlar,

Ramazan Bayramı tatilini izin alıp 9 güne çıkarınca soluğu Viyana’da aldık. Eşimle beraber kendi programımızı kendimiz yapıp keyifli bir tatil geçirdik. Yeme-içme kısmının bu tatilde ayrı bir yeri olduğunu belirtmek istiyorum. Size ilk önce Figlmüller’den bahsetmek istiyorum.

Figlmüller’in bir birine yakın iki şubesi var. Yukarıdaki resimde gördüğünüz Figlmüller, Wollzeile 5 adresinde pasaj içinde yer alan ve çokta büyük olmayan bir lokanta. Biz buraya değil, aşağıda adresini verdiğimiz Bäckerstraße 6’da yer alan Figlmüller’i tercih ettik çünkü kapasitesi çok daha fazla ve dolayısıyla rezervasyonsuz gidilirse kapıda bekleme süresi daha az oluyor.

 Hemen belirteyim, Figlmüller’e çok memnun kaldığımız için iki defa gittik. İlk gittiğimizde saat 20:00 sularındaydı. Kapıda sıra vardı. Yaklaşık bir 15 dk. bekledik. Sipariş verip yemeğimizin gelmesi saat 21:00’i buldu. 1905 yılından bu yana hizmet veren bir işletme. Şu an dördüncü kuşak işletmeyi yürütüyor. Çok turistik. Viyana’ya gezmeye gidip Figlmüller’e gitmeyen yok gibi. İkinci gidişimiz saat 17:40 gibiydi sıra beklemeden hemen masa bulabildik.

 Eşim Vienna Style Potato Soup with Boletus (3.90 Euro) ile yemeğe başladı. Vienna usulu mantarlı patates çorbası bizim damak tadımıza uygun. Oldukça lezzetli. İçinde küp küp kesilmiş patates ve ince kıyılmış mantar var. Biraz kıvamlı ve baharatla tadı zenginleştirilmiş.
.
Daha sonra iki adet Figlmüller Schnitzel Deep Fried (12.90 Euro) ve Potato-Field Salat with Styria Pumpkin-Seed Oil (3.80 Euro) sipariş ettik. Patates salatası çok lezzetliydi. Üzerine bir demet semiz otu koymuşlardı. Bizim Türkiye’de yaptığımız patates salatasından lezzet olarak çok farklı. Tatlımsı bir tadı var. Schnitzel ile mükemmel uyum sağlıyor.
.
Gelelim schnitzele. Mönüde yer alan Figlmüller Schnitzel domuz etinden yapılıyor ve tabağın çapından büyük, kenarlardan taşıyor. Dana schnitzel yapmıyorlar ama tavuk schnitzel var. Bizde tavuk schnitzel tercih ettik. Tavuğun göğüs eti ikiye kesile kesile incecik yapılıp sonra dövülüyor. Ekmek kırıntıları ile hazırlanan bulamaca batırılıp 3 farklı tavada yüksek ısıda yağda pişiriliyor.
Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere schnitzel nar gibi kızarmış, sıcacık ve yumuşacıktı. O kadar gevrek ki çok kolay kesiliyor, ağızda bir o kadar kolay dağılıyordu. Çok lezzetliydi.
.
 Şunu belirtmem gerekir ki Viyana’da ilk schnitzeli Figlmüller’de değil Immervoll’da yedim. Immervoll’da yediğim dana schnitzeldi. İki mekan arasındaki karşılaştırmayı yarın Immervoll’u anlatacağım yazının sonunda yapacağım.

Adres: Figlmüller Bäckerstraße 6, A-1010 Vienna, daily 12pm-11pm
Tel. 01/512 17 60
Fax: 01/512 17 60 20