Tags

, , , , ,

> Bodrum Milas arası yaklaşık 50 km. Milas, Bodrum ile kıyaslandığında daha küçük ve az gelişmiş kalıyor ama Milas’ın da kendine özgü bir dokusu var. Ben seviyorum. Her salı Milas pazarı kuruluyor. Civar köylerden satıcılar geliyor kendi tarlalarından topladıkları ürünleri bu pazarda satıyorlar.

Bugün sizlere Milas’ta 1962 yılında kurulmuş bir işletmeden bahsedeceğim. Ünal Kabaçam’ın kurduğu ve işlettiği bu tesis son 5-6 yıldır Milas’a yerleşmiş bir Karadenizli tarfından işletiliyor. Kabaçam Fırını, Milas’a özgü Milas Böreğini, yaklaşık 50 yıldır her sabah insanların uğrayıp aldıkları bir fırın.

. Milas Böreği benim çok hoşuma gidiyor. Oldukça hafif bir börek. Hafifliği az yağlı oluşu ve içine konulan malzemeden kaynaklanıyor. Resimdeki arkadaş ile biraz börek hakkında konuştuk. Onun deyimiyle yedi çeşit ot (ıspanak, maydonoz, vb) ve lor peyniriyle böreğin içi hazırlanıyor. .

Böreğin hamuru elle açılıyor. Kalınlığı su böreği hamurundan ince, baklavalık hamurdan kalın. Börekte zeytinyağ da kullanılıyor. Sıcak sıcak pek lezzetli oluyor.

Börek dışında başka tatlı ve tuzlu pasta çeşitleri de var. Sabah erken saatte yapıp sattıkları otlu gözlemeden tesadüfen iki adet kalmış. Onları da aldık. O da elde açılıp yapılıyor.

Bir de cevizli kurabiye aldık. Onlarda oldukça gevrek ve lezzetliydi.
Böreğin kilosu 7 TL.
Gözlemenin tanesi 1.5 TL.
Kurabiyenin kilosu 9 TL.

Yukarıdaki resimde görülen yer Milas meydanı. Kabaçam Fırını bu meydana çıkan Cumhuriyet Cd. üzerinde meydana 50 mt. uzaklıkta.

Adres: Cumhuriyet Cd. No:9 Milas- MUĞLA
Tel: 252. 512 50 32
Advertisements