Tags

, , ,

>

Marmara Adası’ndan Avşa Adası’na tekne ile yarım saatlik bir yolculukla ulaşılıyor. İstanbul’dan ulaşımla ilgili bilgileri Akvaryum Balık Evi başlıklı yazımda daha önce anlatmıştım. İstanbul dışında Erdek, Tekirdağ ve Karabiga’dan da Avşa’ya seferler var. İstanbul’dan çok gelen oluyor. Yaz döneminde Avşa’nın gece hayatı pek hareketli oluyor. Avşa Festivali zamanı tüm otel, motel ve pansiyonlar dolu oluyor. Gelenlerin bir kısmı çadırlarda konaklıyor.

Ada sakinleri ile konuştuğumuzda Mavi Marmara Gemisinin 16 yıl boyunca tatilcilere ve ada sakinlerine hizmet ettiğini ve Mart 2010’da İDO tarafından İnsani Yardım Vakfı’na (İHH) satıldığını öğrendik. Gemi 1080 kişi kapasiteliymiş. Gemi Avşa’ya yanaşınca tamamen boşalması yarım saat sürüyormuş.

 

Avşa’da 35 yıldır hizmet veren, Avşa İskelesinin hemen karşısında, şimdiki yerinde, 18 yıldır bulunan Gül Pastanesi’ne konuk oluyoruz. Tam bir aile işletmesi. Bize servis yapan çocuk pastane sahibinin yeğeniymiş. Sakarya’da oturuyormuş. Yaz tatilinde çalışmak için adaya gelmiş.
.
Poğaca, peynirli karaköy böreği ile başladık. İkiside mikro dalga fırında ısıtılıp servis yapıldı. Daha sonra badem ezmeli açma ve elmalı kurabiye istedik. Hepsi çok lezzetliydi.
.
Ayrıca 3 çay ve 2 ayran içtik. Hepsine 6.25 TL ödedik. İlgilenenlere bilgi vermek açısından, yaş pasta ve börek çeşitleri de mevcut.
.
Avşa Adası hakkında bilgiye belediyeye ait aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.avsa.bel.tr/ada_bilgileri/