Tags

, , ,

> Şarköy’den tekneyle Marmara ve Avşa Adalarına gitmek mümkün oluyor. Kişi başı 25TL.’ye iki saate yakın bir tekne yolculuğu ile ulaşılıyor. Şarköy iskeleden saat 10’da haraket ettik. Saat 12.05’te Marmara Adası’na vardık. Biraz adada dolaştıktan sonra yemek yemek için bir yer aramaya başladık. Marmara Adası’nın suyu temiz olduğu için burada midye yemek iyi oluyor. En son ne zaman adaya geldiğimi hatırlamıyorum ama çok olduğunu adaya gidip değişiklikleri görünce anladım.

Eskiden iskeleden inip biraz yürüyünce midye tavacıların olduğu bir sokağa girerdiniz. Şimdi o sokak çok değişmiş. Sahili doldurmuşlar yeni dükkanlar yapılmış, midyeciler sokağın farklı yerlerine dağılmış.

Biraz araştırma yaptıktan sonra Akvaryum Balık Evi’nin adanın en eskilerinden birisi olduğunu, sahibinin sezonluk kiracı olmadığını, ürünlerinin taze olduğunu ve yerlileri tarafından tercih edildiğini öğrendik.

Eşimle beraber midye dolma ve tava siparişi verdik. Midye dolmaların baharatı güzeldi. Midyeler tazeydi. Tanesi 50 kuruş.

Midye tavalar bir çöp 1 TL üzerinden hesaplanıyor. Ben midye tavayı bol unlanmış ve börek gibi kızartılmış sevmiyorum. Unlandıktan sonra unlarının silkelenip, kaynar yağda fazla pişirilmeden alınıp servis edilmesini istiyorum. Burada amaç, midyenin lezzetini alabilmek. Bu işletmenin ahçısı da o kadar tembih etmeme rağmen istediğim gibi pişiremedi. Midyelere diyecek laf yok. Taze ve lezizlerdi. Servis çok acemiydi. Salaş bir mekan olduğunu zaten ilk resimden anlıyorsunuz.

Adres: Kale Plaj Yolu Marmara Adası

Adaya İstanbul’dan gitmek isteyenlere ek bilgi:

Marmara Adasına İstanbul’dan doğrudan vapur veya deniz otobüsüyle gidilebiliyor. Özel araçla gidecekler Tekirdağ Barbaros, Silivri veya Erdek’ten feribotla ulaşabilir. Denizcilik İşletmeleri’ne ait vapur Sarayburnu İskelesi’nden kalkıyor. Vapur önce Marmara sonra Avşa Adasına uğruyor. Yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor. Denizcilik işletmeleri: 212-251 50 00 İstanbul Deniz Otobüsü İşletmeleri’ne ait deniz otobüsleri her gün 09:00’da Bostancı’dan kalkıyor ve 10:00’da Yenikapı’ya uğrayarak Marmara ve Avşa’ya gidiyor. Yenikapı: 212-516 12 12 Feribot: Tekirdağ-Barbaros dan Marmara Adası na her gün saat 16.OO’da seyhan-4 feribotu kalkıyor, İstanbul Seyahat, Esenler Otagarından feribotla karşılıklı sefer düzenliyor, Yolculuk 2 saat sürüyor. Erdek’ten de Marmara ve Avşa adalarına günde iki kez 11:00 Ve 19:00’da feribot kalkıyor.
Advertisements