Tags

, , ,

>Değerli Dostlar,

Bugün sizlere açıldığı günden bugüne kadar lezzetinden hiç ödün vermeyen bir mantıcıdan bahsedeceğim. Açıldığı dört buçuk yıl oldu. Tam bir aile işletmesi. Sahibi ile her gittiğimizde mantı başta olmak üzere yemekler hakkında sohbet ederiz. Kendisi kaliteden ödün vermiyor. Kalitede beraberinde lezzeti getiriyor.

İlk açıldığı yıllarda masaya önce tereyağ ve bal servisi yapıyorlardı. Sonraki gidişlerimizde sızma zeytinyağ ile pişirilmiş barbunya pilaki servis edildi. Bu son gidişimizde yine sızma zeytinyağı kulanılarak hazırlanmış patates salatası geldi. Eşimle beraber birer porsiyon mantı istedik.


Mantı üst resimde görüldüğü gibi geldi. Yanına yoğurt isteğiniz doğrultusunda sade veya sarımsaklı geliyor. Yoğurdu koyduktan sonra üzerine tereyağı gezdiriliyor. Baharat ilave edildikten sonra aşağıdaki görüntü ortaya çıkıyor. Yemesi 5 dk. sürüyor. Kayseri mantısı bir kaşığa kırk tane gelecek falan derler ama ben bir kaşıkta kırk adet hamur yiyeceğime, kaşığıma dört tane kıyması bol mantı gelsin tercih ederim. Meraklısına tavsiye ederim.


Menüde sadece mantı yok. Kayseri mutfağının diğer güzel örnekleri de mönüde yer alıyor. Bunlar, tepsi mantısı, pirohu mantısı (peynirli), etli yaprak sarma, su böreği, şebit yağlaması, sucuk içi, erişte, nevziye tatlısı ve gül baklava. Ayrıca bayram ve özel günler için Kayseri ketesi ve katmeri de yer alıyor.
Adres: Birlik Mh. (eski 5. cd.) 435. Cd. No:42/D Çankaya – Ankara
Tel: 312. 496 38 38 – 495 66 77