Tags

, , ,

>

Evvvett değerli arkadaşlarım bugün sizlere Michelin tarafından Paris’in yıldız adayı restaurantlarından biri seçilmiş olan Le Gaigne’dan bahsetmek istiyorum. Şef Mickael Gaignon tarafından açılıp eşi Aurelie ile birlikte işletilen yaklaşık yirmi sandalyeli küçük ama lezzet bakımından büyük bir restauranttan bahsedeceğim.

Şef Mickael genç birisi olmasına rağmen CV’si oldukça kabarık bir usta. En son Rue du Bac’ta bulunan meşhur GAYA Restaurant’ın şefi olarak çalıştıktan sonra kendi yerini açmaya karar vermiş. Deniz mahsulleri ve dana eti pişirmede ustalaşmış bir şef. Ayrıca yemeklerinde organik ürünleri kullanıyor.

Biz, rezervasyon sorunu yaşamamak için hafta ortası gitmeyi tercih ettik. Bir önceki Paris ziyaretimizde kaldığımız eve birkaç blok uzaklıkta olan bu restaurant öğlen saat 12:15 ile 14:00 arasında, akşam saat 19:30 ile 22:30 arasında hizmet veriyor. Ben “Le Menu Degustation (Tasting Menu)” adı altında geçen bir mönüyü tercih ettim. Bu mönü iki şekilde fiyatlandırılmış. Her yemekle uyumlu şarap ile servis edileni 59 Euro, Şarap servisi olmayanı ise 42 Euro idi.
Mönü:
Les Legumes
L’Asperge
L’encornet Breton
Le Canard
La Fraise’den oluşuyordu.
Üstteki resimde yer alan yemek ördek taşlığının yeşil ve beyaz kuşkonmaz, taze keçi peyniri ve taze baharatlarla sunumu.
Alttaki resimdeki yemek iki farklı şekilde pişirilmiş ördek ve glazelenmiş turnip (Fransızların kullandığı bir çeşit turp).
Eşim mönüden seçim yapmayı tercih etti. Deniz mahsullerinde ve dana eti pişirmede ustalaşmış bir şefin elinden başka birşey yemek olmaz diyerek ara sıcak olarak özel marine edilmiş karides ve ana yemek olarak arpaçık soğanları ile hazırlanmış dana eti tercih etti.
.
Yemekler Şefin eşi tarafından çok profesyonel bir şekilde servis edildi. 6 masadan oluşan bu küçük mekana ilk biz gitmiştik ama bir saat içinde tamamen dolan mekana daha sonra gelen kişiler kapıdan nazikçe çevrildi. Yemekler arası bekleme süreleri, servisin akışı tek bir kişi tarafından ustalıkla gerçekleştirildi.
.
Üstteki resim kalamar tavanın bahar sebzeleri ve patlıcan ile servis edilmesi.
Alttaki resimde yumuşacık ve orta pişmiş dana etinin arpacık soğanları ile sunumu.
.

Yemeklerin tabakta sunumu başarılıydı. Lezzetleri mükemmeldi. Damakta bıraktığı tat çok güzeldi. Yemeğin sonunda masadan kalkarken doymuş ama karınınız şişmemiş, oldukça mutlu bir şekilde ayrılıyorsunuz.
.
Tatlı, çilekli macarondan oluşmaktaydı.

Adres: 12 Rue Pecquay 75004 Paris

Tel: 01.44.59.86.72
Advertisements