Tags

, , , ,

>

  Louvre Müzesi’nin önden görünüşü ve Piramit…
Louvre Müzesi’nin ne kadar büyük bir müze olduğunu biliyorsunuzdur, durup bakmadan, sadece eserlerin önünden geçip gitmek bile insanın sadece bir tam gününü alıyor. Bu sebeple ya görmeyi en çok istediklerinizi önceden planlayıp müzenin sadece o bölümlerinde vakit geçirmek ya da en az 2 gün ayırmak gerekmekte. Akademik düzeyde incelemek tabi mümkün değil bizler için, bu haftalar sürecektir sanırım. Daha önce Ahmet ile gezmiş olduğumuz halde son gidişimizde müzeye tek başıma, tekrar gitme fırsatı buldum. Müze içinde çok vakit geçirildiği için çıkıp dönmek yerine yemek yemek için cafe ve restoranlar açmışlar.
Ben o gün Müzenin Sully kanadında, Napolyon’un yaşadığı bölüme yakın bir restoran olan Cafe Richelieu’ya oturdum. Salonlarından geniş olanı terasa açılıyor ama hava biraz rüzgarlı olduğundan içeriyi tercih etmiştim. Oturduğum masanın tam karşısından iç avlu ve cam piramit rahatlıkla görülebiliyordu.

Hızlı servis edilebilecek ve benim de çabuk yiyebileceğim birşeyler olsun diye, salata ile somon fümeli kulüp sandviç istedim. Hem salatanın hem de sandviçin sosu çok başarılıydı ve lezzetliydi. Ortam da yemek de çok güzeldi, mutlu ve tok kalkıp müzeyi gezmeye devam ettim. Aşağıda da Ahmet’in hemen arkasında kafenin dıştan görünüşü var. Orta katta, heykellerin hemen arkasında da teras bölümü bulunuyor.