Tags

, , ,

> Paris seyahatimizde, Madeleine Kilisesi civarında dolaşırken aniden karşımıza Maille’in Paris’teki butik mağazası çıktı. Dijon tipi hardalı çok sevdiğim için bu bulunmaz fırsatı kaçırmadım. Eşimle beraber mağzaya girip hardal çeşitleriyle ilgilenmeye başladık.

İçerisi son derece güzel dekore edilmişti. Raflar hardal çeşitleri ile doluydu. Ben klasik dijon tipi hardalını sevdiğim için hemen onu sepete koydum. Domatesli, fındıklı, incirli, gurme tipi… hardal çeşitleri göz alıcıydı. 1720 yılında sirke üreticisi olan firma 1747 yılında hardal üretimini gerçekleştiriyor ve günümüze kadar geliyor.
Orada olduğumuz sürece dükkana yaşlı Fransız kadınlarının ellerinde küçük kavanozlarla gelip bira sifonu tarzı hardal sifonundan hardal alıp gitmelerini izledik. Dükkanda çalışanlarla konuştuğumuzda Burgundy white wine (Chardonnay Şarabı) kullanılarak hazırlanmış oldukça baharatlı hardalı farklı boyda kavanozlar ile sattıklarını öğrendik.
Izgara ette, sosisli sandviçte, salata sosunda dijon tipi hardalı çok seviyorum. Amerikan tipi tatlı hardalı bir türlü sevemedim. Hele bir de Honey Mustard var ki …
Oldukça baharatlı tada sahip hardalı sevenler ve yolu Paris’ten geçenler için
Adres: 6, place de la Madeleine75008 Paris
Tel.: + 33 (0)1 40 15 06 00
Fax: + 33 (0)1 40 15 06 11
Open Monday to Saturday10 am to 7 pm