Tags

, , , ,

>

Efendim, Belçika’nın midyesinden bahsettikten sonra sıra çikolatasına geldi. Çikolata konusunda çalışmak isteyen kişinin mutlaka Belçika’ya gitmesi gerekir. Butik çikolatacılığın merkezi diyebiliriz. Son dönemde Türkiye’de ve Ankara’da görmeye başladığımız butik çikolata dükkanlarının çok daha gelişmişi Belçika’da.

İsmi en çok bilinen çikolata markalarının en başında yer alan Godiva’nın Belçika’da açtığı ilk dükkandan alışveriş yaptıktan sonra Eşimi görüyorsunuz. Brüksel’in en ünlü meydanı olan Grand Place’te bulunan bu dükkan, şıklığını sadelinden alıyor. Belçika’da çikolataları tane ile de
alabiliyorsunuz. Alışverişinizi yapıp çikolatanızı afiyetle yiyorsunuz.


Eşimle beraber farklı lezzetleri keşfetme konusunda hemfikir olduğumuz için, Belçika seyahatimiz boyunca butik çikolata dükkanlarından aldığımız çikolataları tadarak lezzetsel farklılıkları üzerine sohbetler yaptık. Türkiye’de bilinen diğer bir marka olan Neuhaus ise Godiva’dan sadece yedi dükkan aşağıda yer alıyordu. Oraya da uğramadan geçmedik.

Brüksel’den Brugge’a geçtikten sonra çikolata maceramız orada da devam etti. Sokaklarda sağlı sollu butik çikolata dükkanları, hepsi vitrinlerini farklı şekilde süslemiş insanın iştahını kabartan bir görüntü….

Godiva Adres: Grand Place 21 1000 Brussels
Tel: 2. 511 25 37
Web: http://www.godiva.be/

Ankara’da butik çikolata uygulamasının en güzel örneğini “Tongal”da görebilirsiniz. Gelişmiş bir internet sitesi de mevcut. Çikolataları çok lezzetli. Uğramadan geçmeyiniz.

Adres: Hoşdere Caddesi No:168/A Çankaya, 06550 Ankara
Telefon: 312. 438 01 57 (Pazar hariç her gün 9:00-19:00 arası)
web: http://www.tongal.com.tr/

Advertisements