Tags

,

>

Değerli Arkadaşlar,
Wangcho Çin Lokantası hakkında yazdığım yazıda Uzakdoğu Mutfağı üzerine konuşurken sushiye merak sardığımdan bahsetmiştim. Sushiyi uzun zamandır severek yemekteyim. Her seferinde lokantaya gitmek, evde yapamamak bende sıkıntı yaratmaktaydı. Ben de sushi için gerekli malzemeleri Ankara’da bulup bulamayacağımı araştırdım. Ankara’da sushi yapılıyorsa bu malzemelerin bir tedarikçisi olmalıydı. Yaptığım araştırmalar sonucunda Koza Gıda’nın ithal ettiği malzemeleri Şandor Gıda adı altında Ankara’da parekendeci market zincirlerine verdiğini öğrendim. Metro Grossmarket’te bütün malzemeler mevcut.
.
Daha sonra internetten sushi yapımının aşamalarını öğrendim. Sushi yapımı yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Yapım safhası belli bir sıra takip ettiği için biraz uzun ama sonuç mükemmel. Internetten bulduğum tarifleri bir sentez haline getirip doğru ölçeklendirme ile ideal tarifi buldum. Sushi nedendir bilinmez çiğ balık ile özdeştiriliyor. Sushinin içine mutlaka çiğ balık hatta balık koymanız gerekmez. Sadece salatalıkla bile yapabilirsiniz. Ben daha çok somon füme ve haşlanmış karides ile yapıyorum. Çiğ balık kullanmak istiyorsanız Sakarya’da Karadeniz Balıkçısı tekniğine uygun balıkları kesip verebiliyor.
Yaklaşık iki yıldır sushi yapıyorum. Yukarıdaki fotolar ilk denemeleri sırasında çekildi. Aile fertleri dışında arkadaşlarıma da yaptım, hepsi çok beğendi. Düşük maliyet ile istediğiniz zaman evde yapma rahatlığı ile sushi severlere şimdiden afiyet olsun.