Tags

, , ,

>Dostlar,

Bugün Sevgili Eşim ve ben, Gül Kebap’a öğle yemeği için gittik. Bir kaç yıldır gittiğimiz bir yer. Bu sefer yemek yemekten öte lokanta hakkında bilgi almak ve fotoğraf çekmek için gittik.

Gül Kebap son dönemde döneri ile ön plana çıkmış olsa da, aslında inegöl köfte ve piyaz üzerine kurulmuş. 1984 yılında Cihan Pasajı’nda faaliyete geçmiş. 1995 yılında şu an bulunduğu yerin bir üst katındaymış. 2000 yılından beri de bizim gittiğimiz yerde faaliyet gösteriyormuş. Bir aile işletmesi. Tam bir esnaf lokantası.

Döner, inegöl köfte dışında tencere yemeği de bulabiliyorsunuz. Bugün kuru fasülye, pilav, ezogelin çorbası, paça çorbası ve güveç vardı. Sadece cuma günlerine özel mönüye ilave olarak arnavut ciğeri yapıyorlar. Oldukça güzel. Ciğeri dana ciğeriymiş. Ben kuzu olanını tercih ediyorum. 1995 yılından beri patronla beraber çalışan genç arkadaşın Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Ressamlığı Bölümünden mezun olduğunu öğreniyorum. Yaklaşık yedi masası olan mekanın servisini tek başına yetişiyor.

Gelelim yemeğe. Eşimle birlikte birer porsiyon pilav üzeri döner, iki ayran, bir piyaz ve bir inegöl köfte sipariş ettik. Pilav boldu. Üzerine döner konmuştu. Döneri sıcaktı ve yağ oranı oldukça düşüktü. Öğrendiğime göre dönerin etini 15 yıldır aynı kasaptan alıyorlarmış. Etin dana eti olduğunu söylediler. Ben kuzu olması halinde daha da güzel olacağını söyledim. Kuzunun biraz kokusu olduğu için müşteriler tarafından tercih edilmediğini söylediler. Yemekleri beğenerek yedik.

Ulusa yolunuz düşerse gitmenizi tavsiye ederim. Bu yemekler için 31 TL. hesap ödedik.

Saat 12:00 ile 14:00 arasında masa için sıra beklemeniz muhtemel. Ne kadar erken giderseniz o kadar iyi. Temiz ve servisi hızlı.
Adres: Posta Cd. 8/C Ulus – Ankara
Tel: 312. 311 74 45