Tags

, ,

>Değerli Dostlar,

Farklı dünya mutfaklarını tatmak bana büyük keyif verir. Bu mutfaklar arasında Uzakdoğu mutfağı da oldukça sevdiğim mutfaklar başında gelir. Fırsatını buldukça yurt içi ve yurt dışı gezilerimde Uzakdoğu mutfağını mutlaka ziyaret ederim. Nasıl Türkiye’nin farklı bölgelerinde aynı kebabın tadı farklılık gösterirse, Uzakdoğu yemekleri de ülkeden ülkeye bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Yerel damak tadına yaklaştırılıyor, böylece o bölgenin insanı yemekleri beğenerek yiyor.

Ankara’da faaliyet gösteren Uzakdoğu mutfakları, lezzet bakımından, mutfakta çalışan kişinin geldiği ülke ve bölgeye göre farklılık gösteriyor. Doğal olarak kişilerin damak zevkine en çok hangi lokanta hitap ediyorsa oraya gitmeleri ve orayı tavsiye etmeleri kaçınılmaz oluyor.

Doksanlı yılların başında Ankara’da birkaç tane Çin lokantası vardı. O dönemler en popüler olanı “Cengiz Kaan”dı. GOP’ta yer alan bu lokanta akşamları çok dolu olurdu. Genellikle Ankara’da yaşayan yabancılar tercih ederdi. Halen açık olan lokanta eski günlerinden uzak gözüküyor. Son dönemde sunumu, menü zenginliği, açık büfe seçenekleri ile “Quick China” açık ara önde gidiyor.

Japon mutfağı ve sushi Ankara’ya Çin mutfağından sonra girdi. Sushi’yi yurt dışında tatmış ve o lezzeti özleyen kesim için (buna ben de dahilim) Türk-Japon Vakfı imdada yetişti. Daha sonra Quick China ve Sushico ile zenginleşen ve eve sipariş verilebilen bir duruma geldi. Uzakdoğu mutfağı yaygınlaştıkça malzemeler daha rahat tedarik edilmeya başlandı. Bizim gibi ilgili kişiler bu sayede Metro Grossmarket’ten vb. bu malzemeleri bulabildi. Ben sushi yapımına merak sarıp malzemeleri bulup şu an kendi sushimi yapabiliyorum. :)) Sushi yapım maceramı ve fotolarımı sonra sizlerle paylaşırım.

Bu kadar yazdıktan sonra asıl konuya gelelim. Ankara’daki Çin Lokantaları arasında merkeze uzak olup, beğeneni için ise gitmeyi iple çektiği bir mekan olan Wangcho Çin Lokantası, Altınpark içinde yer almakta olup, lezzet bakımından beni oldukça tatmin eden bir yerdir. Özellikle bahar aylarında parkın içinde ağaçların çiçek açtığı bir dönemde gitmek çok keyifli oluyor. Eşimle birlikte yılda en az iki defa gittiğimiz bu lokanta içeri ilk girildiğinde biraz hayal kırıklığı yaratabilir ama sakın kaçmayın. Dekorasyon anlamında pek birşey yok. Hele öğle üzeri giderseniz açık mı kapalı mı olduğunu bile anlayamayabilirsiniz. Korkmayın açıktır. İçeri girin oturun sizinle ilgileneceklerdir. Yemeklerin hepsi güzel. Hiç çekinmeden yardım da isteyebilirsiniz. Yemek sonrası çay içmeyi unutmayın. Hazım açısından çok önemli.:))

Telefon : 0.312.318 14 07 – 318 12 07