Tags

, ,

>Değerli Dostlar,

Uzun süredir kokoreç yemiyordum. En son yediğim iki yıl önce Kıtır’daydı. Kokoreçin içine dometes falan girip sac üzerinde yapılmaya başlandığından beri kokoreçi severek yemez olmuştum. Çocukluğumda İstanbul’da, İzmir’de ve Konya’da yediğim şişe sarılmış gerçek süt kuzusundan yapılış kokoreçi son dönemde bulamaz olmuştum.

Geçenlerde Babamla konuşurken İtfaiye Meydanı’nda bir kokoreççiye gittiğini ve beğendiğini söyleyince ben de mekana gitmek için fırsat kollamaya başladım. Bugün o fırsat karşıma çıktı. Öğlen 12:30’da oradaydım. Mutlu Kebap’ın arkasına sıkışmış küçük bir dükkan. Dışarıda dört beş yuvarlak masa, masaların etrafında bir kaç tabure. Oldukça sade ve salaş.

Kokoreç tezgahına yanaştım ve başındaki usta ile sohbete başladık. 1960’lı yıllarda babası İzmir usulu kokoreçi Ankara’ya getirip, İtfaiye Meydanı’nda yapmaya başlamış. O zamandan beri devam eden bu mekana ilave olarak biri Gençlik Caddesinde diğeri Eskişehir Yolu 4. km (Petrol Ofisi içi) olmak üzere iki şube açmışlar. Kokoreçin malzemesini günlük olarak aldıklarını, Balıkesir’den gelen günlük süt kuzusu bağırsaklarını seçerek yaptıklarını, o gün istedikleri kalitede malzeme bulamazlarsa dükkanı açmadıklarını söyledi. Kokoreçler şişe sarılıp fırınlandıktan sonra kömür ateşi mangala alınarak ağır ateşte pişiriliyor. Servis edilirken halka şeklinde kesilip ekmeğin içine alınıyor. Orada bıçak arası yapılıp üzerine kekik, kimyon, tuz ve pul biber ekilerek sunuluyor. Çeyrek, yarım ve tam ekmek şeklinde hazırlanıyor. İdeali çeyrek ekmekler şeklinde sipariş verip sıcak sıcak yemek.:))

Ben bir çeyrek istedim. Şişten halka şeklinde kesilirken kokoreçten mangala akan yağlı suyu görmeliydiniz. Kokusu çok güzeldi. Lezzetine gelince, ben beğendim. Kokoreç yumuşaktı. Çiğnerken bir sertlik yoktu. Damakta bıraktığı lezzet güzeldi. Bir çeyrek için 3 TL. ödedim.

Meraklılarına…

Adres Merkez: İtfaiye Meydanı, Temmuz Sokak, No:20, Ulus – Ankara
Telefon : 312. 311 98 17

Not: Sitemde en çok aranan yerlerden birisi Kokoreççi Hacı olduğu için google map’ten yerini gösteren haritayı ilave etme ihtiyacı duydum. Aslında yeri kolay. Ulustaki Uludağ Kebabçı’sının arka sokağı. Denizciler Cd’sinden İtfaiye Meydanı’na (Derman Sk) doğru dönünce ilk sağa yürüyerek girmeniz gerekiyor. Biraz yürüyünce ileride sağda Mutlu Kebabı göreceksiniz. Mutlu Kebaptan sağa girin çaprazında kalıyor.

Dikkat**: Telefon etmeden gitmeyin. Kokoreç günlük hazırlandığı için malzeme olmaz ise dükkanı açmıyorlar, kapıda kalırsınız.

Aralık ayında grupça gittik. Çeyrek fiyatı 3.5 TL olmuş.

Şimdiden afiyet olsun.:))

Advertisements