Tags

, , ,

>

Değerli Dostlar,

 23 Nisan, Cuma gününe gelince 3 günlük tatili değerlendirip kısa bir tura çıkalım dedik. Burdur, Eğirdir ve Akşehir’i kapsayan üç günlük turumuzu gerçekleştirdik. Turumuzun son günü Nasreddin Hoca’nın türbesinin bulunduğu Konya’nın Akşehir ilçesinde geçti. Oldukça keyifli zaman geçirdik.

 1998 yılında AKSEV (Akşehir Kültür, Sağlık ve Eğitim Vakfı) merkezi olan Akşehir Evi, 1996 yılında Tarihi Türk Evleri Koruma Derneği’nin “Ulusal Restorasyon Ödülü’nü” kazanmış. Gidilmesi ve görülmesi gereken bir yer.

 Akşehir kültürünün geleneksel lezzetleri olarak kabul edilen mantı, yaprak sarma ve peynir baklavasını bu mekanda bulabilirsiniz. Biz peyni baklavasını denedik. Ben çok beğendim. Sıcak sıcak servis yapılıyor. Porsiyonu 3 TL. Tereyağlı baklavayı fırında 300 derecede on dakika ısıtıp üzerine önceden hazırladıkları şerbetini döküp servis yapıyorlar. Tabiri caizse künefenin baklava versiyonu. Sakın yanlış anlamayın asla ikisini karşılaştırmıyorum. İkisinin de yeri çok ayrı. Peynirli baklavayı yerken damakta muhteşem bir tereyağı tadı kalıyor. Çok başarılı buldum. Eve dört porsiyon kuru baklava ile bir şişe şerbetinden aldım. Bu hafta içinde bir ziyafet daha çekmeyi planlıyorum.

Ayrıca mercimekli börek ve tahinli ekmekte satıyorlar. Biz bir tane tahinli ekmek aldık. Onun da lezzeti çok güzeldi. Pişkin ve lezzetliydi.
Gezip görmek ve tadmak isteyenler için
Tel: 0 332 812 44 00