>Liva Hamamönü – (Ankara)

> Değerli Dostlar,

Havaların güzel gitmesini fırsat bilerek uzun zamandır gitmek istediğim Hamamönü’ne sonunda gidebildim. Eşim daha önce gitmiş ve çok beğenmişti. Benimle beraber bir defa daha gitmek istediğini söylemişti. Bizde bir öğlen, fırsat bu fırsattır diyerek soluğu Hamamönü’nde aldık.

Tarihi konakları, evleri ve dokusuyla ben Hamamönü’nü çok beğendim. Ara sokaklarda dolaşmak çok keyifliydi. Yemek içmek üzerine seçenek bol, kebabçılar, mantıcılar, makarnacılar … Hacettepe Hastanesi’nin hemen arkası olduğu için bir sürü öğrenci ve doktor öğlen yemeği için Hamamönü’ne geliyor. Cıvıl cıvıl bir ortam var. Baharda çok daha güzel olur kanısındayım.

 Liva Hamamönü Karaağaçlı Konağı’nda hizmet veriyor. Konak iki katlı ve ayrıca geniş bir avluya sahip. Biz hava güzel olduğu için dışarıda oturmayı tercih ettik.

Eşim hünkar beğendi, ben abagannuş kebap tercih ettim. Yemekleri sipariş ettikten sonra yaklaşık yarım saat bekledik. Bekleme süresi biraz uzun ama beklediğimize değdi. Yemekler kapaklı bakır kaplar içerisinde servis edildi.

Abagannuş kebap lezzet olarak başarılıydı. Sitesindeki tarif şu şekilde: Közde Pişmiş Patlıcan, Biber, Domates, Soğan, Mantar, Tereyağı ile Sotelenip Üzerine Özel Marine Edilmiş Kuzu Eti Kömür Ateşinde Pişirilerek Közde Pişmiş Domates ve Biber ile servis edilir. Doğru bir tercih yaptığımı söyleyebilirim. Patlıcan ezme lezzetliydi. Kuzu etinden hazırlanmış ve terbiyelenmiş şiş yumuşaktı ve yerken kömür ateşinde pişmiş olduğunu hissettiriyordu.
Sitede, Hünkar Beğendi: Beğendi Üzerine Özel Soslu Kuzu Kuşbaşı Eti, Köz Domates ve Yeşil Biber ile servis edilir demekte. Hünkar beğendinin beğendisi iyiye yakındı diyebilirim. İyiydi diyemiyorum çünkü beğendiyi yerken rendelenmiş kaşar peynirinin beğendiye kattığı lezzeti alamadım. “Özel soslu” kuzu kuşbaşı etinin “özel sosu”nu beğenmedim. Çok salçalıydı ve etin tadını bozan bir sostu. Hünkar beğendi Osmanlı mutfağının en seçkin yemeklerinden biridir ve aslına sadık kalınması gerekir diye düşünüyorum. Etin pişmesi, kalitesi, yumuşaklığı iyiydi fakat sos lezzetini gölgeledi.

Sonuç olarak, “Liva Hamamönü” konsept olarak Osmanlı mutfağını seçmiş ve başarıyla günümüze taşımış görünüyor. Abagannuş kebabını önerebilirim. Ayrıca açık büfe zeytinyağlı yemekler köşesi hazırlamışlar. Hafif yemek tercih edenler için salataya alternatif olabilir.
Hünkar Beğendi 14 TL., Abagannuş Kebabı 14 TL., Ayran 3 TL. ve Cola 4,50 TL. Toplamda 35,50 TL. hesap verdik.
.
Adres: Mehmet Akif Ersoy Sokak No:3 (Hacettepe Hastanesi Yanı) Hamamönü – Ankara
Tel: 312. 312 71 17
Fax: 312. 309 17 71
About these ads

Tagged: , , , ,

2 thoughts on “>Liva Hamamönü – (Ankara)

  1. Nyuu 20/12/2010 at 10:16 am Reply

    >Geçen Mayıs ayında biz de eşimle buraya gittik. Hamamönü gerçekten güzel olmuş. Umarım tekrar yolumuz düşer :)

  2. Ahmet 20/12/2010 at 11:25 am Reply

    >Kesinlikle güzel olmuş. Hamamönü'ne bu baharda gidip bir tam gün orada geçirmek istiyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 119 other followers

%d bloggers like this: